Jak przyciąć drzewka owocowe: Praktyczny Poradnik na Temat Przycinania Drzewek Owocowych

Dom i wnętrze

Przycinać drzewka owocowe na pewno można nazwać sztuką, ale jednocześnie jest to umiejętność, którą można opanować. Praktyczny poradnik na temat przycinania drzewek owocowych pozwoli Ci nauczyć się jak najlepiej przyciąć Twoje drzewka owocowe, aby zagwarantować jak najlepsze zbiory owoców.

Jakie narzędzia będą potrzebne?

Najważniejsze narzędzie, jakie będziesz musiał mieć to nożyce do przycinania drzewek owocowych. Wybierz te, które są dobrej jakości i wygodne w użyciu. Warto również mieć na uwadze, że ostrze nożyc powinny być ostre. Inne narzędzia, które mogą się do czegoś przydać, choć nie są konieczne to np. piła do przycinania gałęzi czy drabina.

Jakie gałęzie wycinać?

Zacznij od usunięcia gałęzi, które wiszą nad ziemią lub gałęzi, które zaczynają przeszkadzać w poruszaniu się. Następnie, usuń martwe i chore gałęzie. W ten sposób eliminujemy punkty zapalne, które mogą szkodzić drzewku owocowemu. W przypadku zioła i krzewów owocowych, nie usuwaj więcej niż 1/3 gałęzi w jednym roku. Natomiast dla drzewa owocowego można usunąć do 20% gałęzi rocznie.

Kiedy najlepiej przyciąć?

Najlepiej przycinać drzewka owocowe w okresie bezlistnym, czyli późną zimą lub wczesną wiosną. W tym czasie drzewka są w stanie usunąć więcej gałęzi, a odcinki przyciętych gałęzi mają szansę szybciej się zagoić.

Jak przyciąć?

Przycinając, zacznij od dużych, widocznych gałęzi i kontynuuj aż do mniejszych gałęzi. Usuwaj całą gałąź, a nie pozostawiaj dyszących końcówek. Wynikające z przycinania rany powinny być czyste i gładkie. Nie zostawiaj skośnych końcówek gałęzi, gdyż zapasy wody z deszczu będą tam zalegać i może to doprowadzić do zgnicia drewna.

Jak dbać o drzewka owocowe po przycięciu?

Po przycięciu drzewka owocowego prawdopodobnie będzie potrzebne kilka dni na zagojenie ran. W tym czasie drzewka mogą być zwiększone zagrożenie przez choroby, grzyby i szkodniki. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie tego ryzyka jest staranne podlewanie i nawożenie. Zapewniając dostateczną ilość wody i nawozów drzewka owocowe będą zdecydowanie sprawniej radzić sobie ze stresem na jaki zostały narażone w związku z przycięciem.

Dobrze przycięte drzewka owocowe to zdrowe i owocujące drzewa. Dzięki powyższym wskazówkom zrozumiesz jak przyciąć swoje drzewka owocowe, aby z większą swobodą planować kolejne zbioru owoców i cieszyć się ich wyjątkowym smakiem.